Wyjazd na wycieczkę czy to szkolną, czy pracowniczą to szansa na przeżycie przygody, nawiązanie przyjaźni, poznanie ciekawych miejsc. Jedną z kluczowych spraw jest dopilnowanie wszelkich niezbędnych spraw organizacyjnych, które będą gwarancją dobrej zabawy i przede wszystkim bezpieczeństwa podróżnych. Jak zatem rozpocząć przygotowania do wycieczki autokarem?
Wybór miejsca i plan wycieczki
Podstawową sprawą jest oczywiście wybór miejsca docelowego, dobranego do struktury wiekowej grupy i ich oczekiwań, czasu trwania, a także charakteru wycieczki. Można kierować się przy wyborze walorami krajobrazowymi (góry, jezioro, morze) czy też architektonicznymi (zabytki, muzea, miejsca kultury).
Znając cel wycieczki, należy poświęcić chwilę na ułożenie planu podróży. Poza rozplanowaniem drogi, wraz z uwzględnionymi postojami, czasem na posiłek należy zadbać o atrakcje i czas wolny dla uczestników wycieczki. Jeśli ma być to pobyt kilkudniowy, należy odpowiednio do możliwości finansowych rozplanować noclegi. Układając plan atrakcji, należy zwrócić uwagę, aby nie był on monotonny, dobrze by był przeplatany czasem wolnym, pozwalającym podróżującym na chwilę oddechu. Jeszcze do tego tematu wrócimy.
Wybór firmy przewozowej i omówienie planu wycieczki autokarowej
Gdy wiadomo już gdzie, kiedy jechać, pora wybrać przewoźnika. Decydując się na firmę przewozową, warto wybrać zaufanego przedsiębiorcę, z którym ustalimy wszystkie potrzebne detale. Omawiamy trasę i ustalamy, czy będzie mógł zrealizować ją jeden kierowca, czy dwóch kierowców. Planujemy wszystkie punkty wycieczki, weryfikując przy tym, czy na pewno w każdym z miejsc, do których chcemy dotrzeć, będzie odpowiednie miejsce parkingowe dla autokaru. Jeśli np. już wcześniej zaplanowaliśmy sobie konkretne miejsca noclegowe, sprawdźmy, czy autokar nie będzie musiał zaparkować kilka kilometrów dalej. Ustalmy też z przewoźnikiem, jak rozliczymy się za nocleg i wyżywienie kierowcy, opłaty parkingowe, opłaty na autostradach itp.
Warto by organizator wycieczki autokarowej zadbał także o ubezpieczenie uczestników wyprawy. Jeżeli planujemy zwiedzać naprawdę intensywnie, wspomniany plan atrakcji najlepiej przygotować we współpracy z doświadczonym przewodnikiem. Gdzie szukać inspiracji, jeśli mamy pomysłu? – Najlepiej w treściach dedykowanych pracownikom szkolnictwa! Poczytajmy co nieco o formach turystyki i krajoznawstwa, bo to ciekawe propozycje nie tylko dla uczniów. O wycieczkach przedmiotowych, poznawaniu różnych regionów kraju, poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego, o pomysłach na podnoszenie sprawności fizycznej podczas wycieczek itd.