Podróżowanie stało się codziennością. Przemieszczamy się z miejsca na miejsce do pracy, na wakacje i w sprawach rodzinnych. Używamy różnych środków transportu, ale od lat najchętniej korzystamy z dróg. Sprawdźmy, dlaczego jest to najpopularniejsza forma podróżowania i czy ma jakieś minusy.
Jakie są zalety transportu drogowego?
Ostatnie kilkanaście lat przyniosło bardzo widoczne zmiany na drogowej mapie Polski. Nie tylko przybyło mnóstwo kilometrów nowych dróg, ale też znacznie poprawił się ich stan. Podróżowanie po kraju jeszcze nigdy nie było tak wygodne. Podróż samochodem nie jest też droga, jeżeli koszt przejazdu będzie rozłożony na kilka czy nawet kilkadziesiąt osób. Dlatego na dłuższych trasach najbardziej opłacalne są podróże transportem zbiorowym, czyli przede wszystkim autokarowym.
Dziś standardem są autokary wyposażone w wygodne, rozkładane fotele, z toaletą na pokładzie i klimatyzacją. Dzięki temu nawet wielogodzinna podróż przebiega w komfortowych warunkach. Nie ma też problemu z reagowaniem na zmiany na trasie. Roboty drogowe, objazdy i inne utrudnienia autokar może łatwo wyminąć. Znacznie łatwiej dotrzeć też do wielu miejsc na trasie. Postój na zaczerpnięcie świeżego powietrza również nie stanowi problemu. To wszystko sprawia, że przewozy autokarowe są tak popularną formą podróżowania, choć jednak niepozbawioną pewnych minusów.
Czy transport drogowy ma jakieś wady?
Podróż z jednego krańca Polski na drugi bywa czasochłonna. Nawet w komfortowych warunkach możemy po kilku godzinach jazdy odczuwać znużenie. Rozprostowanie nóg jest możliwe na postoju, ale im częstsze przystanki, tym dłuższa podróż. Do minusów transportu drogowego zalicza się także zanieczyszczenie środowiska. Z drugiej strony przewozy osób ograniczają emisję spalin, bo przecież jeden pojazd zabiera w drogę więcej pasażerów np. kilka samochodów osobowych.
Transport drogowy cieszy się nieustanną popularnością i trudno przypuszczać, aby w najbliższych latach pojawił się nowy środek lokomocji, który mógłby zagrozić jego pozycji.